Andrzej Stasiuk (ur. 25 września 1960) to polski pisarz, eseista i publicysta. Urodził się w Warszawie, ale większość swojego życia spędził w Małej Nowej Wsi niedaleko Czarnej Wsi i w Beskidzie Niskim, które stały się głównym źródłem inspiracji dla jego twórczości.
Stasiuk znany jest przede wszystkim jako autor prozy podróżniczej, w której opisuje swoje przygody i obserwacje związane z podróżami po Polsce, Europie Środkowej i Wschodniej. Jego teksty charakteryzują się melancholią, refleksyjnością i głębokim zainteresowaniem ludzkim losem i historią.
Wielu krytyków literackich chwali Stasiuka za jego styl pisania, który jest poetycki, precyzyjny i niezwykle sugestywny. Jego proza często porusza tematy związane z tożsamością, historią, krajobrazem i kondycją ludzką. Jest znany z opisywania miejsc odrzuconych przez rozwinięte społeczeństwo, zanikających wsi i małych społeczności wiejskich.
Andrzej Stasiuk jest również autorem eseistycznym, w których porusza szeroką gamę tematów, od kultury i literatury po refleksje na temat polskiej tożsamości i historii. Jego eseje często zawierają osobiste spostrzeżenia, refleksje i głębokie zrozumienie kondycji ludzkiej.
Stasiuk otrzymał wiele nagród literackich, w tym Nagrodę Nike za swoją powieść "Dukla" (1997) oraz Nagrodę Literacką Gdynia za powieść "Taksim" (2007). Jego twórczość została przetłumaczona na wiele języków i cieszy się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Andrzej Stasiuk jest ważnym głosem w polskiej literaturze, który porusza istotne tematy i wzbogaca literacką scenę swoją unikalną perspektywą i stylem pisania. Jego prace są często doceniane za ich głębię, siłę oddziaływania emocjonalnego i umiejętność ukazania złożoności ludzkiego doświadczenia.