Dziady cz. III Kordian Nie-boska komedia

rok wydania 1967

okładka:  Miękka

Stan: dobry +

  • Dostępność: Brak Brak  (0 szt.)
  • Cena netto: 55,00 zł 55,00 zł
  • szt.
    Niedostępny

Dziady cz. III Kordian Nie-boska komedia

"Dziady cz. III" to dramat romantyczny napisany przez polskiego poetę Adama Mickiewicza. Jest to trzecia część cyklu dramatycznego "Dziady", które jest jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej.

"Dziady cz. III" składa się z dwóch części: części wieczornej i części drugiej, które są różne stylistycznie i tematycznie.

Część wieczorna "Dziadów cz. III" jest dramatem mistycznym i nawiązuje do tradycji polskiego rytuału dziadów, który odbywał się w wigilię Wszystkich Świętych. Akcja toczy się w mrocznym lesie, gdzie zbierają się duchy zmarłych, a głównym bohaterem jest Konrad. Konrad to postać tragiczna, która jest nękana przez wyrzuty sumienia z powodu swojego uczestnictwa w spisku przeciwko carowi. Dzięki kontaktowi z duchami, Konrad doznaje oczyszczenia duchowego i uzyskuje szansę na zbawienie.

Część druga "Dziadów cz. III" nosi tytuł "Konrad Wallenrod" i jest dramatem narodowym, który nawiązuje do historii Litwy i jej walki o niepodległość. Główny bohater, Konrad Wallenrod, jest Litwinem, który przyłącza się do zakonu krzyżackiego w celu zemsty na Polsce za zniszczenie jego rodziny. Jednak później Konrad odkrywa swoje korzenie i przekonuje się, że walka o wolność i niezależność swojego narodu jest najważniejsza. Bohater dokonuje aktu samobójczego, wysadzając się wraz z wrogami, co symbolizuje ofiarę dla sprawy narodowej.

"Kordian" to tragedia romantyczna, napisana również przez Adama Mickiewicza. Opowiada ona historię młodego bohatera o imieniu Kordian, który jest niezadowolony z monotonii życia i próbuje znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Kordian marzy o heroicznych czynach, ale nie potrafi znaleźć właściwego sposobu na ich realizację. Przeżywa liczne kryzysy emocjonalne i mentalne, próbując zrozumieć swój cel w życiu. Dramat koncentruje się na wewnętrznej walce Kordiana, jego poszukiwaniu sensu i tożsamości.

"Nie-Boska komedia" to dramat Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia on historię polskiego artysty, który żyje w czasach zaborów. Głównym bohaterem jest Wernyhora, który symbolizuje narodową wizję i ideały. Dramat porusza wiele tematów, takich jak narodowa tożsamość, walka o niepodległość i rolę artysty w społeczeństwie. Jest to również dzieło pełne symboliki i metafor, które mają na celu ukazać duchowe zmagania Polaków w trudnych czasach historycznych.

Wszystkie te dramaty są ważnymi dziełami literatury polskiej, które poruszają tematykę narodową, tożsamość jednostki i walkę o wolność.