Warszawa we wrześniu 1939 Obrona i życie codzienne

rok wydania: 2004

okładka: twarda

stan: bardzo dobry -

  • Dostępność: Brak Brak  (0 szt.)
  • Cena netto: 27,00 zł 27,00 zł
  • szt.
    Niedostępny

Warszawa we wrześniu 1939 Obrona i życie codzienne

We wrześniu 1939 roku, Warszawa była areną dramatycznych wydarzeń, które miały ogromny wpływ na historię Polski i całego świata. Był to czas, gdy Polska znalazła się w konfrontacji z agresją niemiecką, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku atakiem na Westerplatte w Gdańsku.

W Warszawie, w dniach 8-28 września, miała miejsce epicka obrona miasta przed niemieckimi wojskami. Była to jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Polskie oddziały, mimo braku równości sił i przytłaczającej przewagi wroga, stawiały zacięty opór, jednak ostatecznie zostały zmuszone do kapitulacji.

Życie codzienne mieszkańców Warszawy w czasie oblężenia było pełne strachu, chaosu i zagrożenia. Ludzie chronili się w schronach, a ulice pełne były uciekinierów. Niemieckie bombardowania i ostrzał artyleryjski powodowały zniszczenia i straty wśród ludności cywilnej.

Po kapitulacji miasta, Niemcy wprowadzili surową okupację, narzucając restrykcje i represje wobec ludności polskiej. Podczas okupacji warszawiacy doświadczyli wielu trudności i cierpień, w tym egzekucji, aresztowań i przymusowej pracy.

Wrzesień 1939 roku był czasem wielkiego dramatu dla Warszawy i całej Polski. Mimo porażki militarnej, duch oporu i heroiczna obrona miasta pozostały ważnym symbolem polskiego patriotyzmu i determinacji w walce o niepodległość.